• 18 مرداد 1401

اختلالات خواب در بیماران دیالیزی، پیوندی و فشار خون

اختلالات خواب در بیماران دیالیزی، پیوندی و فشار خون

اختلالات خواب در بیماران دیالیزی، پیوندی و فشار خون

کتاب اختلالات خواب در بیماران دیالیزی، پیوندی و فشار خون تالیف دکتر محبوب لسان پزشکی، دکتر محمدتقی نجفی، دکتر فرزانه سادات مینو و همکاران با مجوز آرم دانشگاه توسط انتشارات روشن کتاب در سال 1400منتشر شد.

انسان به طور عادی حدود نیمی از عمر خود را در خواب به سر می برد و اگر کوچک‌ترین اشکالی در خواب وجود داشته باشد، اثرات مضر خود را در بیداری نیز دارد و کفایت کاری افراد را به شدت می کاهد .
در این کتاب سعی شده است که مقوله خواب از نظر فیزیولوژی و فیزیوپاتولوژی مورد بحث قرار گیرد و تاثیرات متقابل آن با بیماری های کلیوی - در حد توان- ملاحظه شود.
خواب یکی از نیازهای حیاتی انسان است که حدود یک سوم عمر آدمی را به خود اختصاص می‌دهد . خوابیدن ورود به دنیای متفاوتی است که در آن امکان کنترل بر افکار و اعمال خود را نداریم، هوشیار نیستیم، درکی از اطراف خود نداریم و نمی توانیم عکس‌العمل و پاسخی به اتفاقات اطراف خود بدهیم و لیکن مهم‌ترین تفاوت این حالت با شوک، بیهوشی، اغما و به خصوص مرگ آن است که این حالت پس از گذشت زمانی مشخص و بدون دخالتی برگشت می‌کند و فرد سرحال‌تر و توانا‌تر از قبل، از خواب بیدار شده و به فعالیت مشغول می‌شود. اغلب ما به طور معمول به خواب خود اهمیت چندانی نمی‌دهیم و معمولا وقتی به ارزش خواب خوب پی می‌بریم که خواب طبیعی‌مان مختل شده باشد. اما نکته مهم آن است که اغلب اختلالات حین خواب به علت عدم آگاهی فرد، یا تشخیص داده نمی‌شود و یا به غلط یا با تاخیر تشخیص داده می‌شوند.
کلمات کلیدی